Slibované nižší trestní sazby u drogových trestných činů. Jaké změny lze očekávat?
Vláda připravila rozsáhlou novelu trestních předpisů, která v oblasti drogové kriminality přináší významné změny. Na podzim loňského roku slíbila v návrhu novely trestních předpisů snižování trestních sazeb za drogové delikty. V důvodové zprávě k návrhu zohlednila zejména značnou diferenciaci trestné činnosti, která je v oblasti drog páchána.
Nyní byly poslancům rozeslány pozměňovací návrhy a poté připravovaná novela zamíří do třetího čtení. Změny se snaží reflektovat snahu o spravedlivější postihy, zejména u méně závažných případů, jako je samo pěstování konopí.
Cílem je odstranit disproporce v trestání osob, které drogu produkují pro vlastní potřebu, a lépe odlišit závažné případy od těch méně závažných. Vláda zároveň reaguje na změnu společenského vnímání konopí a uznává, že stávající právní úprava často postihuje podobné činy velmi rozdílně.
Jak se změna dotkne samopěstitelů?
Vzhledem ke změně společenského nazírání na škodlivost užívání marihuany k rekreačním účelům dospělými osobami se zároveň navrhuje posunout hranici mezi trestným činem a přestupkem a část samo pěstování zcela legalizovat.
Vláda uvedla, že se v současné právní praxi a rozhodnutích soudů postupně ustálil výklad, že:
- pokud osoba pěstuje rostliny nebo sbírá houby obsahující omamné a psychotropní látky (OPL) pro vlastní potřebu ve větším než malém množství, může být za to potrestána podle § 285 trestního zákoníku. Tento trestný čin počítá s mírnějším trestem;
- pokud však rostliny nebo houby dále zpracovává (například je suší nebo drtí), i když stále pouze pro vlastní spotřebu, může být takové jednání posouzeno jako výroba drog podle § 283 trestního zákoníku. Za výrobu již hrozí přísnější trest – odnětí svobody na jeden až pět let.
Tento rozdíl je nelogický, protože všechna tato jednání směřují k témuž cíli – získat látku pro vlastní potřebu. Přesto se trestají různě, a to někdy i výrazně.
Pozměňovacím návrhem se proto navrhuje zavedení samostatného trestného činu "nedovolené nakládání s konopím". U něj bude hrozit výrazně nižší trestní sazba – za základní skutkovou podstatu nejvýše jeden rok odnětí svobody.
Navrhované snížení trestních sazeb u nedovolené výroby omamné nebo psychotropní látky
Za výrobu podle § 283 odst. 1 trestního zákoníku vláda nově navrhuje požadovat náročnější proces využívající fyzikální či chemické metody, který směřuje k potencování obsahu účinných látek nebo technologií.
Zároveň se však navrhuje snížení trestních sazeb i v dalších odstavcích. Důvodem je, že dosavadní úzké rozmezí trestních sazeb neumožňuje dostatečně rozlišovat mezi jednotlivými spolupachateli podle míry jejich podílu na trestné činnosti.
Navrhuje se například snížit dolní hranici trestu na pět let, aby bylo možné odlišit osobu, která se na výrobě podílela například pouze nákupem prekurzoru, od pachatele, který celou výrobu pervitinu realizoval a zároveň si ponechal veškerý zisk.
V návaznosti na to se navrhuje také snížení dolní hranice trestu v případě spáchání činu ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Vláda k tomu uvedla, že k naplnění této skutkové podstaty může dojít i v případech, kdy se pachatel zapojí jen jednorázově – například doveze z Polska prekurzory pro výrobu drog, aniž by byl členem skupiny.
Přesto by takové jednání mohlo být posouzeno stejně jako činnost rozsáhlé mezinárodní skupiny, která obchoduje s tunami drog a dosahuje velkých zisků. Vláda proto navrhuje snížit dolní hranici sazby na osm let, aby se lépe zohlednil rozdíl v jednání.
Pozměňovací návrh dále zohledňuje i horní sazby u méně závažných forem výroby:
- v odst. 1 se navrhuje snížit horní hranici trestu z pěti na tři roky,
- v odst. 2 z deseti na osm let.
Nyní byly všechny pozměňovací návrhy rozeslány poslancům. Novela tak vstupuje do finální fáze legislativního procesu.
Mgr. Petr Motyčka